  • BZX55B5V6-TAP
BZX55B5V6-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55B5V6-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55B5V6-TAP
Datasheet:
BZX55B5V6-TAP
Purchasing and Inquiry
BZX55B5V6-TAP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 1V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZX55B5V6-TAP Features
reverse leakage current of 100nA @ 1V
100nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX55B5V6-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX55B5V6-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tolerance
    2%