  • BZX384C56-G3-08
BZX384C56-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384C56-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX384C56-G3-08
Datasheet:
BZX384C56-G3-08
Description:
Diode Zener Single 56V 5% 200mW 2-Pin SOD-323 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX384C56-G3-08
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.997283mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    200Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%