  • BZX384B20-HE3-18
BZX384B20-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B20-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZX384B20-HE3-18
Datasheet:
BZX384B20-HE3-18
Description:
Zener Diodes 20 Volt 0.2W 2% AUTO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B20-HE3-18
  • Weight
    4.309128mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%