  • BZX384B15-G3-18
BZX384B15-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B15-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX384B15-G3-18
Datasheet:
BZX384B15-G3-18
Purchasing and Inquiry
BZX384B15-G3-18 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 10.5V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).The reverse leakage current reaches zero at its maximum.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
BZX384B15-G3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX384B15-G3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B15-G3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.997283mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%