  • BZW04-256B R0G
BZW04-256B R0G
advertisement
Manufacturer No:
BZW04-256B R0G
HK JDW NO:
799-BZW04-256B R0G
Datasheet:
BZW04-256B R0G
Step5Bar-code shipping tag
BZW04-256B R0G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BZW04
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    285V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    414V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    256V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    256V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W