  • SMBJ75CA-E3/52
SMBJ75CA-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ75CA-E3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ75CA-E3/52
Datasheet:
SMBJ75CA-E3/52
Description:
TVS BIDIRECT 600W 75V 5% SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ75CA-E3/52
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
    No
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Breakdown Voltage
    83.3V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W