  • BZV55C39 L0G
BZV55C39 L0G
advertisement
Manufacturer No:
BZV55C39 L0G
HK JDW NO:
799-BZV55C39 L0G
Datasheet:
BZV55C39 L0G
Purchasing and Inquiry
BZV55C39 L0G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 28V is required.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39V during operation.Setting the working test voltage to 2.5mA is required to operate this device.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 10mA must be supplied.
BZV55C39 L0G Features
reverse leakage current of 100nA @ 28V
100nA @ 28V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.5mA
minimal dynamic impedance is 2.5mA
BZV55C39 L0G Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZV55C39 L0G
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 28V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    39V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2.5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    90Ohm