  • BZT55C5V6-GS18
BZT55C5V6-GS18
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C5V6-GS18
HK JDW NO:
884-BZT55C5V6-GS18
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
BZT55C5V6-GS18
Description:
Zener Diodes 5.6 Volt 0.5W 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C5V6-GS18
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.143%
  • Voltage Tolerance
    5%