  • BZT55C4V7-GS08
BZT55C4V7-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C4V7-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55C4V7-GS08
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
BZT55C4V7-GS08
Purchasing and Inquiry
BZT55C4V7-GS08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 1V.Reverse leakage currents can reach 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 500nA.
BZT55C4V7-GS08 Features
reverse leakage current of 500nA @ 1V
500nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
BZT55C4V7-GS08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C4V7-GS08
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-80 QuadroMELF
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Working Voltage
    4.7V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    80Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Diameter
    1.6mm
  • Length
    3.7mm