  • BZT52C36-E3-18
BZT52C36-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C36-E3-18
HK JDW NO:
884-BZT52C36-E3-18
Datasheet:
BZT52C36-E3-18
Purchasing and Inquiry
BZT52C36-E3-18 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 27V is required.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.56%.100nA is the maximum reverse leakage current.Wdiodeh a zener current of 9mA, diode is highly flexible in terms of design.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.
BZT52C36-E3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 27V
100nA @ 27V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 9mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C36-E3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C36-E3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Weight
    10.290877mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 27V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    9mA