  • BZT52C2V4SQ-7-F
BZT52C2V4SQ-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C2V4SQ-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C2V4SQ-7-F
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52C2V4SQ-7-F
Description:
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C2V4SQ-7-F
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±8.34%
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    8.33%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    100Ohm