  • BZT52C27-13-F
BZT52C27-13-F
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C27-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C27-13-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C27-13-F
Purchasing and Inquiry
BZT52C27-13-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 18.9V is required to supply this electrical device.7.04% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).Ideally, this device should operate at a reverse test voltage of 18.9V.
BZT52C27-13-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 18.9V
100nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZT52C27-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C27-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C27-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZT52C27
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    7.04%
  • Voltage Tolerance
    7%
  • ESD Protection
    No
  • Reverse Test Voltage
    18.9V