  • BZG03C12TR
BZG03C12TR
advertisement
Manufacturer No:
BZG03C12TR
HK JDW NO:
884-BZG03C12TR
Datasheet:
BZG03C12TR
Purchasing and Inquiry
BZG03C12TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 9.1V.Reverse leakage currents can reach 3μA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 500mA is provided.
BZG03C12TR Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZG03C12TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZG03C12TR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZG03C12
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 9.1V
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 500mA
  • Power - Max
    3W
  • Forward Current
    500mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Breakdown Voltage
    12.7V
  • Zener Voltage
    12V
  • Reverse Voltage
    9.1V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.3mm
  • Width
    5.5mm