  • BZD27C5V1P-E3-08
BZD27C5V1P-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C5V1P-E3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C5V1P-E3-08
Datasheet:
BZD27C5V1P-E3-08
Purchasing and Inquiry
BZD27C5V1P-E3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 1V.Voltage (Tol) is limited to 5.88%.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5μA zener current.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device functions best with a peak reverse voltage of 5μA.
BZD27C5V1P-E3-08 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5μA
BZD27C5V1P-E3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C5V1P-E3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • Tolerance
    6%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZD27C5V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    6Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    6Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Breakdown Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
  • Height
    1.08mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.9mm