  • BZD27C150P-M-18
BZD27C150P-M-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C150P-M-18
HK JDW NO:
884-BZD27C150P-M-18
Datasheet:
BZD27C150P-M-18
Purchasing and Inquiry
BZD27C150P-M-18 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 110V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 6.12% is set.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 150V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZD27C150P-M-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 110V
1μA @ 110V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZD27C150P-M-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C150P-M-18
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    DO-219AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    300Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 110V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    300Ohm
  • Reference Voltage
    150V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    150V
  • Zener Voltage
    150V
  • Voltage Tol-Max
    6.12%
  • Working Test Current
    5mA