  • BZD27C120P-HE3-08
BZD27C120P-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C120P-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C120P-HE3-08
Datasheet:
BZD27C120P-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZD27C120P-HE3-08 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 91V is required to supply this electrical device.5.39% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZD27C120P-HE3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 91V
1μA @ 91V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZD27C120P-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C120P-HE3-08
    Select All
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    250Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 91V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    250Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    120V
  • Breakdown Voltage
    120V
  • Zener Voltage
    120V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%