  • BZD27C110P-E3-08
BZD27C110P-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C110P-E3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C110P-E3-08
Datasheet:
BZD27C110P-E3-08
Purchasing and Inquiry
BZD27C110P-E3-08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 1μA @ 82V.Voltage (Tol) 5.45% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.The design is highly flexible due to the zener current of 5μA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 5μA.
BZD27C110P-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 82V
1μA @ 82V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5μA
BZD27C110P-E3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C110P-E3-08
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    149.997327mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    250Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 82V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    250Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    110V
  • Breakdown Voltage
    110V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    110V
  • Voltage Tol-Max
    5.45%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    5μA
  • Height
    1.08mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.9mm