  • BYM12-150-E3/96
BYM12-150-E3/96
advertisement
Manufacturer No:
BYM12-150-E3/96
HK JDW NO:
884-BYM12-150-E3/96
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
BYM12-150-E3/96
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 150V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF (Glass) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYM12-150-E3/96
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Published
    2011
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Base Part Number
    BYM12-150
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Capacitance @ Vr, F
    20pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    150V