  • BUK9660-100A,118
BUK9660-100A,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK9660-100A,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK9660-100A,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK9660-100A,118
Description:
Trans MOSFET N-CH 100V 26A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK9660-100A,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    106W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    106W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    58m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1924pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    26A Tc
  • Rise Time
    124ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    67 ns
  • Turn-Off Delay Time
    68 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5.3A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    26A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.067Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    106A