  • BUK753R8-80E,127
BUK753R8-80E,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK753R8-80E,127
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK753R8-80E,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK753R8-80E,127
Description:
MOSFET N-CH 80V 120A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK753R8-80E,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    349W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    38 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    12030pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    169nC @ 10V
  • Rise Time
    48ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    65 ns
  • Turn-Off Delay Time
    129 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.004Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    758A