  • BTT61002EKAXUMA1
BTT61002EKAXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BTT61002EKAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BTT61002EKAXUMA1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
BTT61002EKAXUMA1
Description:
N-Channel PMIC 14 Pin 28V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
BTT61002EKAXUMA1 Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).It is included with the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package as well.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.There are 2 outputs available on this lighting driver.Operation is based on a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.In total, there are 14 terminations.The 14 pins are used for the operation of the system.Currently, the lighting driver has a total of 1 functions.The maximum output current is reduced to 2.2A to meet the operation criteria.It is possible to obtain high efficiency with a supply voltage of 28V.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.The maximum supply voltage for this lighting driver is set to 36V (Vsup).In order for the lighting driver to operate normally, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 8V.ADDITIONAL EXTENDED OPERATING VOLTAGE 5 TO 48 V can also be produced by using this LED driver.
BTT61002EKAXUMA1 Features
Supplied from 28V
Additional features like ADDITIONAL EXTENDED OPERATING VOLTAGE 5 TO 48 V
BTT61002EKAXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BTT61002EKAXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • Set-Top Boxes
  • Hard Disk Drives
  • USB Protection
  • Portable GPS
  • Handheld Devices
  • HDD, SSD
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Portable Music Players
  • PC Cards
Step5Bar-code shipping tag
BTT61002EKAXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ADDITIONAL EXTENDED OPERATING VOLTAGE 5 TO 48 V
  • Max Power Dissipation
    1.8W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    28V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    2.2A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    8V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    4mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Nominal Input Voltage
    28V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5V~36V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Turn On Time
    150 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    2.2A
  • Rds On (Typ)
    100m Ω
  • Turn Off Time
    150 μs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm