  • BTC05-12W25S
BTC05-12W25S
advertisement
Manufacturer No:
BTC05-12W25S
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
HK JDW NO:
105-BTC05-12W25S
Package:
8-SMD Module, 7 Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTC05-12W25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module, 7 Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    BTC (6W)
  • Size / Dimension
    0.91Lx0.83W x 0.33 H 23.2mmx21.1mmx8.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-G7
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Output Voltage
    1.215kV
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    250mA 250mA
  • Output Current
    250mA
  • Output Power
    6W
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Total Power Output-Max
    6W
  • Height
    21.6mm