  • BTB16H-600BW3G
BTB16H-600BW3G
advertisement
Manufacturer No:
BTB16H-600BW3G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-BTB16H-600BW3G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTB16H-600BW3G
Description:
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTB16H-600BW3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    170A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A