  • BSZ067N06LS3GATMA1
BSZ067N06LS3GATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSZ067N06LS3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSZ067N06LS3GATMA1
Package:
8-PowerVDFN
Purchasing and Inquiry
BSZ067N06LS3GATMA1 Overview
A device's maximum input capacitance is 5100pF @ 30V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 14A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.By using 60V, it can supply the maximum voltage from two sources.Using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
BSZ067N06LS3GATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 14A
BSZ067N06LS3GATMA1 Applications
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • DC/DC converters
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • Load switching
  • General Purpose Interfacing Switch
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • LCD/LED TV
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Solar Inverter
Step5Bar-code shipping tag
BSZ067N06LS3GATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.1W Ta 69W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.1W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.7m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 35μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5100pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14A Ta 20A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    67nC @ 10V
  • Rise Time
    26ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V