  • BSM300GA170DLCHOSA1
BSM300GA170DLCHOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM300GA170DLCHOSA1
HK JDW NO:
376-BSM300GA170DLCHOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MOD 1700V 600A 2520W
Step5Bar-code shipping tag
BSM300GA170DLCHOSA1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    2520W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    600μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Turn On Time
    200 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    930 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20nF @ 25V