  • BSM200GB170DLCHOSA1
BSM200GB170DLCHOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM200GB170DLCHOSA1
HK JDW NO:
376-BSM200GB170DLCHOSA1
Description:
IGBT MOD 1700V 400A 1660W
Step5Bar-code shipping tag
BSM200GB170DLCHOSA1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    7
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1660W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    400A
  • Turn On Time
    200 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 200A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    930 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    15nF @ 25V