  • BSB044N08NN3GXUMA1
BSB044N08NN3GXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSB044N08NN3GXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSB044N08NN3GXUMA1
Package:
3-WDSON
Purchasing and Inquiry
BSB044N08NN3GXUMA1 Description
BSB044N08NN3GXUMA1 Features
  • Optimized technology for DC-DC converters
  • Excellent gate charge x R DS(ON) product (FOM)
  • Superior thermal resistance
  • Dual-sided cooling
  • Low parasitic inductance
  • Low profile (<0,7mm)
  • N-channel, normal level
  • 100% avalanche tested
BSB044N08NN3GXUMA1 Applications
  • Solar
  • Consumer
  • Telecom
  • Server
  • PC power
  • DC-DC
  • AC-DC
  • Adapter
Step5Bar-code shipping tag
BSB044N08NN3GXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-WDSON
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.2W Ta 78W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.4m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 97μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5700pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    18A Ta 90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    73nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    18A
  • Threshold Voltage
    2.8V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0044Ohm