  • FCMT299N60
FCMT299N60
advertisement
Manufacturer No:
FCMT299N60
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCMT299N60
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
FCMT299N60
Purchasing and Inquiry
FCMT299N60 Description
FCMT299N60 Features
?TJ = 150°C @ 650 V
?250 mQ RDS(on) (Typ.)
?Extremely Low Gate Charge (Qg = 39 nC)
? Low Capacitance Effective Output (Typ. Coss(eff.) = 127 pF)
? Avalanche-tested to the nth degree
? Compliant with RoHS
FCMT299N60 Applications
? Power Supplies for Servers and Telecoms
? Inverters for solar power
? Receptacles
Step5Bar-code shipping tag
FCMT299N60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-PowerTSFN
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    449.03225mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SuperFET® II
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    199mOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    299m Ω @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1948pF @ 380V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    51nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    7 ns
  • Turn-Off Delay Time
    51 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V