  • BQ25010RHLR
BQ25010RHLR
advertisement
Manufacturer No:
BQ25010RHLR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ25010RHLR
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable BQ25010 20-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 500mA 20 Terminals 20 Pin
Purchasing and Inquiry
BQ25010RHLR Overview
It comes in the package?of a Tape & Reel (TR). There is a 20-VFQFN Exposed Pad package included with this item that you will need to take care of.In this case, the device has a mounting type of Surface Mount.The best way to adjust the temperature is to set it to -40°C~125°C TJ.To operate the device, an analog IC called SWITCHING REGULATOR is used.It is necessary to supply the device with Constant - Programmable current in order to charge it.If you use the base part number BQ25010, you can look for related parts.Among its terminations, there are 20.The device has a total of 20 pins.Current, Timer are a programmable feature.For the product to work correctly, 20 pins are required, and a connection to each pin is required.With a 6.5V supply voltage, it is capable of withstanding the operation of the device.When the output voltage is 4.2V, high efficiency is possible.During operation, 500mA represents the output current.It is capable of functioning at a voltage as low as possible, for example 4.5V voltage for this circuit is used.There is a minimum input voltage of 4.5V volts.The part has 1MHz switching frequency.Input voltage is limited to 6.5V volts.It is also possible to generate additional features with this device that are similar to those of PFM MODE IS ALSO AVAILABLE.Voltage 4.2V is the maximum output voltage needed for this operation.In order to comply with the constraints, the maximum output current is reduced to 500mA.
BQ25010RHLR Features
Switching frequency of 1MHz
Addtional features of PFM MODE IS ALSO AVAILABLE
20-VFQFN Exposed Pad package
BQ25010RHLR Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ25010RHLR Battery Chargers ICs applications.
  • Laptops
  • Modern LA
  • Truck dealers
  • MP3, MP4 player
  • Portable devices
  • Electric boat
  • Industrial lighting
  • Shop charger
  • Forklift
  • Military equipment
Step5Bar-code shipping tag
BQ25010RHLR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    47.287005mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    PFM MODE IS ALSO AVAILABLE
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ25010
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.2V
  • Max Output Current
    500mA
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    500mA
  • Max Output Voltage
    4.2V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Nominal Input Voltage
    6.5V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Programmable Features
    Current, Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.5mm