  • BQ20Z40PWR-R1
BQ20Z40PWR-R1
advertisement
Manufacturer No:
BQ20Z40PWR-R1
HK JDW NO:
815-BQ20Z40PWR-R1
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 2.5V BQ20Z40 20 Pins 2 ~ 4 Cell Lithium Ion/Polymer 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
BQ20Z40PWR-R1 Overview
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is the appropriate package for battery instrument. This power management IC utilizes an analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. We have 1 channels available. The total number of pins is 20. It comes in a case with a Tape & Reel (TR). There should be a minimum supply voltage of 2.4V volts for this electrical part. Electronic parts in the Power Management Circuits family are found here. Surface Mount is mounted in the way of this electronic component. It is recommended that the power management IC's supply voltage is 2.6V higher than 2.6V volts. It is able to deliver the Battery Monitor functions. It is best for the electric part to operate temperature at the range of -40°C~85°C TA to deliver its performance. A battery chemistry of Lithium Ion/Polymer is used in this electronic part. It is imperative to keep this transceiver ic set to 2.5V at all times. BQ20Z40 is the family underlying it. This system battery's operating supply voltage falls within the range of 2.5V. Power management IC series begin with Impedance Track?.
BQ20Z40PWR-R1 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 20 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 2.5V
BQ20Z40PWR-R1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ20Z40PWR-R1 Battery Management ICs applications.
  • Base station RRH
  • Internet infrastructure equipment
  • DC/DC converter
  • Providing battery protection
  • Cleaning machines
  • Park and garden
  • Main inverter
  • Electrical management protection
  • Golf cars
  • Electric-powered machinery
Step5Bar-code shipping tag
BQ20Z40PWR-R1
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Impedance Track™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BQ20Z40
  • Function
    Battery Monitor
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over/Under Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2 ~ 4
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm