  • MAX16023PTAZ12+T
MAX16023PTAZ12+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAZ12+T
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAZ12+T
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAZ12+T Overview
Analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this device. A total of 1 channels are available. There are 8 pins on it. Surface Mount is the mount number for this part. An electrical component in this family is a Power Management Circuits. It should not be less than -40°C in order to activate this device. A temperature below 85°C is suggested for use. Ensure that this device is always set to 1.6V. In total, 8 pins can be found on it. RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.32V can be discovered in this device when used. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) can be applied. A voltage greater than 1.53V must be present in Vsup (supply voltage). It is not permitted to exceed 0.021mA for the maximum supply current (Isup). Its output voltage amounts to 1.2V.
MAX16023PTAZ12+T Features
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16023PTAZ12+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAZ12+T Battery Management ICs applications.
  • IH rice cooker
  • Medical & healthcare
  • Power supplies
  • Smart speaker / portable audio
  • Tower communications
  • Electrical management protection
  • Autonomous vehicles
  • Body control module
  • Scooters
  • Center information display (CID)
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAZ12+T
  • Number of Pins
    8
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.32V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm