  • BQ074E0274J
BQ074E0274J
advertisement
Manufacturer No:
BQ074E0274J
HK JDW NO:
66-BQ074E0274J
Datasheet:
BQ074E0274J
Description:
BQ 0.27μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ074E0274J
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BQ
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm