  • BQ024G0333K
BQ024G0333K
advertisement
Manufacturer No:
BQ024G0333K
HK JDW NO:
66-BQ024G0333K
Datasheet:
BQ024G0333K
Description:
BQ 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ024G0333K
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BQ
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Size Code
    3012
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Values On Request
  • Height
    8.001mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Width
    3.2mm