  • BQ014E0102J
BQ014E0102J
advertisement
Manufacturer No:
BQ014E0102J
HK JDW NO:
66-BQ014E0102J
Datasheet:
BQ014E0102J
Description:
BQ 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ014E0102J
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances On Request
  • Height
    6.5024mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Width
    2.5mm