  • BQ014D0104K
BQ014D0104K
advertisement
Manufacturer No:
BQ014D0104K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BQ014D0104K
Package:
Radial
Datasheet:
BQ014D0104K
Description:
BQ 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ014D0104K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BQ
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3010
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Values On Request
  • Height
    6.5024mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm