  • BP5723-33
BP5723-33
advertisement
Manufacturer No:
BP5723-33
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BP5723-33
Package:
11-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
BP5723-33
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP5723-33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BP5723-33.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Duty Cycle
    79 %
  • Line Regulation
    10mV
  • Length
    38.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-SIP Module, 7 Leads
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C With Derating
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.52Lx0.43W x 0.85 H 38.5mmx10.9mmx21.5mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Additional Feature
    LG-MAX, WIDTH-MAX
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    14V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XSMA-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.3A
  • Input Voltage-Nom
    14V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    220V
  • Min Supply Voltage
    100V
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Configuration
    Low Side
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    10W
  • Total Power Output-Max
    9.9W