  • BP5722A12
BP5722A12
advertisement
Manufacturer No:
BP5722A12
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BP5722A12
Package:
11-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
BP5722A12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 12W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP5722A12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BP5722A12.
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    13W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1.1A
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Interface
    On/Off
  • Voltage - Input
    154V~286VAC
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    13W
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    13W
  • Min Input Voltage
    154V
  • Max Input Voltage
    286V
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage
  • Max Supply Voltage (AC)
    286V
  • Line Regulation
    8mV
  • Load Regulation
    30mV
  • Min Supply Voltage (AC)
    154V
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-SIP Module, 7 Leads
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C With Derating
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.37W x 0.85 H 32.5mmx9.5mmx21.5mm