  • BN154G0104K--
BN154G0104K--
advertisement
Manufacturer No:
BN154G0104K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BN154G0104K--
Package:
Radial
Datasheet:
BN154G0104K--
Description:
BN 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 115V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BN154G0104K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 115
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.417 10.60mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BN
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.697Lx0.205W 17.70mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±10%