  • BLC120J901B4A
BLC120J901B4A
advertisement
Manufacturer No:
BLC120J901B4A
HK JDW NO:
192-BLC120J901B4A
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
BLC120J901B4A
Purchasing and Inquiry
BLC120J901B4A Overview
There is 5.2mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) from the device.Its lead spacing is 1.476 37.50mm.-45°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BLC120J901B4A Features
5.2mOhm equivalent series resistance (ESR)
BLC120J901B4A Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) BLC120J901B4A applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Blocking
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Lighting
  • Mobile communications
  • IGBT
  • Battery management system
  • Switch mode power supplies
  • RF Modules
Step5Bar-code shipping tag
BLC120J901B4A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -45°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    BLC
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.787W 41.50mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Depth
    20mm
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    900V
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm