  • BH024E0224KDB
BH024E0224KDB
advertisement
Manufacturer No:
BH024E0224KDB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BH024E0224KDB
Package:
Radial
Datasheet:
BH024E0224KDB
Description:
BH 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BH024E0224KDB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    BH
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Size Code
    3012
  • Custom Capabilities
    Other Capacitor Tolerance On Request
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    3.2mm