  • BFC247952824
BFC247952824
advertisement
Manufacturer No:
BFC247952824
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247952824
Datasheet:
BFC247952824
Description:
MKP479 0.82μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247952824
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP479
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.433W 30.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.945 24.00mm
  • Length
    30mm
  • Width
    11mm