  • BFC247946184
BFC247946184
advertisement
Manufacturer No:
BFC247946184
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247946184
Datasheet:
BFC247946184
Description:
MKP479 0.18μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247946184
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.299996g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP479
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.256W 18.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    6.5024mm