  • BFC247046124
BFC247046124
advertisement
Manufacturer No:
BFC247046124
HK JDW NO:
886-BFC247046124
Datasheet:
BFC247046124
Description:
MKT470 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247046124
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    Box
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2824
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Polyester, Metallized
  • Weight
    599.989307mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%