  • BFC246863474
BFC246863474
advertisement
Manufacturer No:
BFC246863474
HK JDW NO:
886-BFC246863474
Datasheet:
BFC246863474
Description:
MKT468 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246863474
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.256W 17.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    6926
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Width
    6.5mm