  • BFC246856155
BFC246856155
advertisement
Manufacturer No:
BFC246856155
HK JDW NO:
886-BFC246856155
Datasheet:
BFC246856155
Description:
MKT468 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246856155
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.453W 30.00mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    11.5062mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C