  • BFC241664304
BFC241664304
advertisement
Manufacturer No:
BFC241664304
HK JDW NO:
886-BFC241664304
Datasheet:
BFC241664304
Description:
MKP416 430nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 63V-DC 25V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241664304
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    430nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP416
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm