  • BFC238631105
BFC238631105
advertisement
Manufacturer No:
BFC238631105
HK JDW NO:
886-BFC238631105
Datasheet:
BFC238631105
Description:
MMKP386 1μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
BFC238631105
  • Operating Temperature
    -50°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.319Lx0.866W 33.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    22.7076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhms
  • Lead Spacing
    0.894 22.70mm
  • Height Seated (Max)
    1.201 30.50mm
  • Length
    33.5026mm
  • Width
    21.9964mm