  • BFC238374362
BFC238374362
advertisement
Manufacturer No:
BFC238374362
HK JDW NO:
886-BFC238374362
Datasheet:
BFC238374362
Description:
Film Capacitors .0036uF 5% 2500volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238374362
  • Capacitance
    3600pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%