  • BFC238371563
BFC238371563
advertisement
Manufacturer No:
BFC238371563
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238371563
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238371563
Description:
MMKP383 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 437
Step5Bar-code shipping tag
BFC238371563
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMKP383
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.709W 31.00mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • Length
    31mm
  • Width
    18mm