  • BFC238364432
BFC238364432
advertisement
Manufacturer No:
BFC238364432
HK JDW NO:
886-BFC238364432
Datasheet:
BFC238364432
Description:
Film Capacitors .0043uF 5% 2000volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238364432
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.799996g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    4300pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    6928
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    7mm